تبلیغات
گروه فرهنگی یک اخر الزمانی

گروه فرهنگی یک اخر الزمانی
محبان مهدی او خواهد امد
قالب وبلاگ
اسباب طول عمر


1. صلة رحم

صله ارحام و رسیدگى به خویشان در اسلام آثار و برکات فراوانی دارد که از جملة آنها، طولانى شدن عمر و به تأخیر افتادن اجل است. در این باب، احادیث زیادى از ائمّه اطهار: نقل شده است که برای رعایت اختصار به دو مورد اشاره مى کنیم:

الف. رسول خدا (ص) مى فرماید: «صَنایِعُ الْمَعْرُوفِ تَفِى ءُ مَصارِعَ السُّوءِ وَالصَّدَقَةُ الْخَفِیَّةُ تُدْفِى ءُ غَضَبَ اللَّهِ وَصِلَةُ الرَّحِمِ زِیادَةٌ فِى الْعُمْرِ...؛[4] کارهاى خوب از مرگهاى بد جلوگیرى مى کند و صدقه پنهانى، خشم خدا را فرو مى نشاند و صله رحم عمر را مى افزاید.»

ب. اسحاق بن عمار نقل مى کند که امام صادق(ع) فرمود: «ما نَعْلَمُ شَیْئاً یَزِیدُ فِى الْعُمْرِ إلَّا صِلَةَ الرَّحِمِ حَتّى اَنَّ الرَّجُلَ یَکُونُ اَجَلُهُ ثَلاثَ سِنِینَ فَیَکُونُ وَصُولاً لِلرَّحِمِ فَیَزِیدُ اللَّهُ فِى عُمْرِهِ ثَلاثِینَ سَنَةً فَیَجْعَلُها ثَلاثاً وَثَلاثِینَ سَنَةً وَیَکُونُ اَجَلُهُ ثَلاثاً وَثَلاثِینَ سَنَةً فَیَکُونُ قاطِعاً لِلرَّحِمِ فَیَنْفَقُهُ اللَّهُ ثَلاثِینَ سَنَةً وَیَجْعَلُ اَجَلَهُ اِلى ثَلاثَ سِنِینَ؛[5] جز صله رحم، چیزى را که سبب زیادى عمر شود نمی‌شناسیم؛ تا آنجا که اگر سه سال به مرگ کسى باقى مانده باشد و رحم خود را بسیار صله کند، خداوند سى سال بر عمر او بیفزاید و آن را سى و سه سال قرار دهد و اگر سی و سه سال باقی باشد و قطع رحم کند، خداوند، سى سال زندگى او را از بین می‌برد و اجل او را سه سال قرار می‌دهد.»


2. حسن هم جوارى 

رفتار نیکو با همسایه ها نیز از جمله امورى است که در طولانى شدن عمر انسان تأثیر دارد. 

امام صادق(ع) فرمود: «حُسْنُ الْجَوارِ زِیادَةٌ فِى الْاَعْمارِ وَعِمارَةُ الدِّیارْ؛[6] خوش همسایگى، عمرها را زیاد و سرزمینها را آباد مى سازد.»

3. حسن خلق 

داشتن اخلاق نیکو در رابطه با پدر و مادر، خانواده و همسر و برادران دینى و بالاخره هر کسى که انسان با او معاشرت دارد، از جمله عواملى است که ازدیاد عمر را سبب مى گردد. همانطور که بداخلاقى با دیگران مى تواند در کاهش عمر انسان تأثیر داشته باشد.

از امام صادق(ع) روایت شده است که فرمود: «الْبِرُّ وَحُسْنُ الْخُلْقِ یُعَمِّرانِ الدِیارَ وَیَزِیدانِ فِى الْاَعْمارِ؛[7] کار نیک و خوى نیک، سرزمینها را آباد و عمرها را زیاد مى کند.»

حکایت

روزى مردى از دست اخلاق همسرش به امام صادق(ع) شکایت کرد و حضرت از او خواست تا همسرش را نزد او آورد. وقتى او آمد، امام از بداخلاقى اش جویا شد. وى شروع به ناسزاگویى به شوهرش کرد و در این حال، امام صادق 7 فرمود: «اگر به این منش و رفتار خود ادامه دهى، سه روز بیش‌تر زنده نخواهى ماند.» زن در جواب گفت: «هر چه بادا باد! نمى خواهم او را هیچ وقت ببینم.» در این حال، حضرت به مرد فرمود: «دست همسرت را بگیر و برو که بیش از سه روز با او زندگى نخواهى کرد!» پس از سه روز شوهر وى نزد امام صادق(ع) آمد و حضرت از حال همسرش پرسید و مرد گفت: «به خدا» قسم، هم اکنون دفنش کردم!»[8]


4. صدقه 

امام علی(ع) در روایتى، یکى از خواص پرداخت صدقه را، طول عمر معرفى مى فرماید: «تَصَدَّقُوا وَداوُوا مَرْضاکُمْ بِالصَّدَقَةِ فِاِنَّ الصَّدَقَةَ تَدْفَعُ عَنِ الْاَعْراضِ وَالْاَمْراضِ وَهِىَ زِیادَةٌ فِى اَعْمارِکُمْ وَحَسَناتِکُمْ؛[9] صدقه بدهید و بیماران خود را با صدقه درمان کنید؛ زیرا صدقه از پیشامدهاى ناگوار و بیماریها جلوگیرى مى کند و بر عمر و حسنات شما مى افزاید.»

داشتن اخلاق نیکو در رابطه با پدر و مادر، خانواده و همسر و برادران دینى و بالاخره هر کسى که انسان با او معاشرت دارد، از جمله عواملى است که ازدیاد عمر را سبب مى گردد

از امام باقر(ع) روایت شده است که در بنى اسرائیل، مردى بود و او تنها یک فرزند پسر داشت. به همین دلیل بسیار به وى علاقمند بود. شبى در خواب دید که شخصى به او گفت: «پسرت در شب عروسى خواهد مرد!» وى وحشت زده از خواب بیدار شد و از آن پس، پنهان و آشکارا گریه مى کرد و وقتى شب عروسى فرا رسید، پدر از شدت فکر و خیال و ناراحتى نخوابید؛ اما بر خلاف خوابى که دیده بود پسرش با کمال صحت و صلابت از خواب بیدار شد. به ناچار از پسرش پرسید: «مى خواهم بدانم دیروز و دیشب چه عمل شایسته اى انجام دادى؟» گفت: «دیشب براى من، شام نگه داشته بودند و من نخوردم. فقیرى آمد، آن غذا را به او دادم.» پدر گفت: «پسرجان! همان دستگیرى از فقیر و نیازمند، تو را از خطر مرگ حتمى نجات داد.»[10]

همچنین امام صادق(ع) نیّت خوب، دورى از بدیها، نیکوکارى با خانواده و خوشحال کردن والدین را باعث طول عمر معرفى مى کند: «مَنْ حَسُنَت نِیَّتُهُ زِیدَ فِى عُمْرِهِ؛[11] هر که خوش نیت باشد، عمرش دراز شود»، «تَجَنَّبُوا الْبَوائِقَ یُمَدَّ لَکُمْ فِى الْاَعْمارِ[12]»؛ از بدیها دورى نمایید تا عمرتان زیاد شود.»، «مَنْ حَسُنَ بِرُّهُ بِاَهْلِ بَیْتِهِ زِیدَ فِى عُمْرِهِ[13]؛ هر کس با خانواده اش نیکوکار باشد، عمرش دراز شود.» و «اِنْ اَحْبَبْتَ اَنْ یَزِیدَ اللَّهُ فِى عُمْرِکَ فَسُرَّ اَبَوَیْکَ[14]؛ اگر دوست دارى خداوند بر عمرت بیفزاید، پدر و مادرت را خوشحال کن.»[ شنبه 7 اردیبهشت 1392 ] [ 02:43 ق.ظ ] [ فرزند زهرا (س) امیدوار به رحمت الهی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نظر سنجی
فقط می خوام ببینم امام زمانت رو چقدر دوست داری،هر گزینه رو انتخاب کردی اندازش باید برای اقا صلوات بفرستی؟فرض می کنیم نهایت دوستی 14 است...؟


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب